27 Şubat 2015 Cuma
IMKB 100 : 85.915 %(-0,94)
Dolar : 2,4944 TL
Euro : 2,7981 TL

Sayılarla Sendika Siyaset İlişkisi

ANASOL-M Hükümeti döneminde, 25/06/2001 tarihinde TBMM de kabul edilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, 12 Temmuz 2001 resmi gazetede yayınlanarak yasalaştı.

Sendikalar bu tarihten itibaren üye sayılarını artırmak için seferber oldular.

12 Şubat 1992 tarihinde ilk kurulan memur sendikası olma özelliğini taşıyan Eğitim Bir Sen, ülke çapında üye çalışmalarına başladı. Ancak 28 Şubat darbesini yapan ve daha sonra bu zihniyetin kararlarını uygulayan hükümetlerin, muhafazakar kesimi devletin düşmanı ve ülkenin zencileri gibi gördüğü zamandı o yıllar.

Eğitim Bir Sen, Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İNAN ve fedakar arkadaşlarının çalışmaları sayesinde gittikleri pek çok yerde engeller çıkarılmasına rağmen 36 bin üye formunu çalışma bakanlığına teslim eder.

Darbecilerle bağını günümüze kadar sürdüren dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ANAP lı Yaşar OKUYAN ın idarecileri yaklaşık 18 bin üye formunu geçersiz sayar.

Darbeciler 28 Şubat döneminde her alanda zulmettikleri bu kesime, bir darbede sendikacılık alanında vurur.

7 Temmuz 2002 tarihinde resmi olarak ilan edilen sendika sayıları ile dönemin hükümetinin partilere göre dağılımının paralellik göstermesi çok ilginçtir.

Milli Eğitim Bakanı, DSP li Metin Bostancıoğlu, yetki açık farkla Eğitim-Sendedir.

Sağlık Bakanı, bagajında sendika üye formu gezdiren MHPli Osman DURMUŞ, yetki açık farkla Türk Sağlık Sende. Ancak DSP li Hasan Gemicinin Bakan olduğu SHÇEK te ise tam tersine SES yetkilidir.

Ulaştırma Bakanı, MHP li Enis Öksüz, yetki açık farkla Türk Ulaşım Sende.
Bayındırlık Bakanı, MHP li Koray Aydın, yetki açık farkla Türk İmar Sende.
Basın Yayın Haberleşme iş kolunda ANAP lı Rüştü Kazım Yücelen ve MHP li Enis Öksüz bakan olarak görevde, yetki açık farkla Türk Haber Sende.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, MHP li Cumhur Ersümer ve Sanayi ve Ticaret Bakanı, MHP li Ahmet Kenan Tanrıkulu, yetki maden işçilerinin etkisinden midir bilinmez az farkla Türk Enerji Sende.

Büro iş kolunda bakanlıklar burada yazamayacağımız kadar çok olmasına rağmen MHP, ANAP ve DSP arasında paylaşılınca, üyelikler çok yakın ama yetki Türk Büro Sende.

Yerel yönetimlerde DSP ve CHP üstünlüğü olunca yetki açık farkla Tüm Bel Sende.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı, MHP li Hüsnü Yusuf Gökalp, tarım ve orman iş kolunda yetki açık farkla Türk Orman Sende.

Kültür Bakanı, DSP li Mustafa İstemihan Talay, yetki açık farkla Kültür Sanat Sende.

Bir istisna var, Diyanet iş kolu. Bakan, DSP li Hüsamettin ÖZKAN, yetki açık farkla Türk Diyanet Sende, burada farkı kapatan ise dönemin eskiden kalan yöneticileridir herhalde.

O yıllarda Memur senin üye yoğunluğu ise Diyanet, Yerel Yönetimler ve Eğitim iş kolunda.

Sendikaların siyasi partilerle olan ilişkisini daha iyi ne açıklayabilir ki.

Memur sendikaları kanunu çıkalı bir yıl olmuş ve yukarıda sayılan iş kollarında bakanına göre yetkili sendikalar belirlenivermiştir.

Şimdi gelelim diğer sendikaların ağzını her açtığında kullandığı yandaş sendika kavramına. Yukarıda ortaya çıkan tabloya ne diyecek bu insanlar? Yine kendilerini avutacak pembe yalanlar mı söyleyecekler?

Yoksa bir yıllık olağanüstü gayretlerini mi öne çıkaracaklar?

Bizlere atfetmeyi çalıştıkları bu kavram kime yakışıyor bu tabloda? Bakanının partisini söyle, yetkili sendikanı söyleyeyim deyimini kime söylemeli?

Hormonlu büyüme lafını bir yılda büyüyen mi yoksa yıllarca süren büyüme trendini gösteren mi hak ediyor?

2002 yılında iktidar olan parti ile adımızı bir araya getirmeye çalışanlar, yedi yılda yetkili konfederasyon olmamızı bizim siyasetten faydalanamama beceriksizliğimize mi yoracaklar?

On sene geçti aradan, bizim bir senede yaptığımızı yapamadınız mı diyecekler?

Memur Sen, 20 yıldır sürdürdüğü sendikal mücadelede emeğinin karşılığı olarak, 2012 yılında 650 bin üyesiyle Türkiyenin en büyük memur konfederasyonu olma özelliğini alnının akıyla taşımaktadır.

İlk iş kolu yetkisini 2004 yılında diyanette alan Konfederasyonumuz, 2012 yılında 11 iş kolundan 10 nunda yetkili olarak önemli bir başarıya imza attı.

Memur Sen, 12 şubat 1992 de Eğitim Bir Sen ile başladığı mücadelede, sendikacılığı üyelerimiz, kamu görevlileri, milletimiz ve insanlık için yapmıştır.

Toplu sözleşme hakkı, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi başta olmak üzere memurların en önemli kazanımlarına Memur-Sen öncülük etmiştir. Bundan sonra da öğretmen ve öğretim elemanlarıyla ek ödeme alamayan diğer kamu çalışanlarına ek ödeme alınması, memura siyaset ve grev hakkı başta olmak üzere bütün hak ve beklentiler de ancak Memur-Sen'in öncülüğünde gerçekleşecektir.Yazı Tarihi : 11 Temmuz 2012 Çarşamba
Bu yazı 1120 kere okudu
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. Medyabar Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve Medyabar Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu köşe yazısına yapılan yorumlar

"Kargalar bile güler."
O kadar komik ki bu söylediğin, yapısal olarak gülmesine imkan olmayan bir canlı olan karga bile güler bu söylediğine, anlamında kullanılan bir deyimdir.
Yine bazıları uzuvlarını karıştırıp, farklı organlarından anlamışlar yazılanları.
0 0
TDK @ 13.07.2012 19:01:15
Tüm kuşları incelersek en akıllısı kargadır. Andelip ise çok aptal bir kuştur ve geceleri öter.
0 0
kara hayri @ 13.07.2012 12:09:41
Türkiye Kamu-Sen?in ilk kurulduğu yıllardan bu yana tam
-16 hükümet,
-11 farklı başbakan,
-5 cumhurbaşkanı geldi.
Hükumetler, başbakanlar değişti, cumhurbaşkanları değişti ama Türkiye Kamu-Sen, hep dimdik ayakta kaldı.
28 Şubat sürecinde Pensilvanya'daki efendiniz bile "asker hükumetten daha demokratik, hükumet çekilmeli" derken, meydanları doldurup darbeye karşı çıkan, hak arayan yine KAMU-SEN'di.
Yandaşlığa gelince,
1 Aralık 2000?de iş bıraktığımızda da, 31 Ağustos 2002?de, 55 bin kişiyle Kızılay?ı inlettiğimizde de iktidarda DSP-MHP-ANAP Koalisyonu vardı. Ve ben Niyazi AKSOY olarak MHP'ye yandaş olmaktan ŞEREF duyarım.
O.ÖZKAN kopyala/yapıştır yazarlığından da vazgeç artık . Otur kendin bir şeyler yaz. Komik duruma düşme.
0 0
Niyazi AKSOY @ 13.07.2012 11:29:10
Yorumcu edip okumak ve anlamak objektif olmakla başlar militan olunca her sözü üzerine alırsın hakyemez isimli yorumcu ile senin ifaden arasında dağlar kadar fark var ve hala sataşıp mazlum rolü kesiyorsun ya ne diyelim yinede Allah c.c sizleri ıslah etsin
0 0
farkındayız @ 13.07.2012 09:48:10
Ek ödeme ve Namus ne oldu yaa bilen var mı? :)
0 0
doğrucu Davut @ 13.07.2012 01:09:04
farkındayız farkına varamadın herhalde, karga lafını kullanan senin arkadaşın hakyemez rumuzlu kişi. gülen kargalar sizdenmiş öyle diyor sen ona kız ona edep öğret. gerçi siz hep böylesiniz siz söylersiniz biz sizin söyledığinizden azını söylesek kızarsınız.Allah akıl fikir versin.
0 0
edip @ 12.07.2012 18:36:09
Yorumcu edip seni "edep" e davet ediyorum yaptığın karga benzetmesi senin seviyenin tezahürü velhasıl kul hakkına giriyorsun Rabbim seni ve senin gibileri ıslah etsin
0 0
farkındayız @ 12.07.2012 14:55:29
memurların çoğunluğu sendika üyesi değilken yetki iktidara yakın sendikalardaydı üye olmuyan sessiz çoğunluk üyelik formuna imza atmayarak kalbim sizle ama taraf olmuyayım demişlerdi bugun üniversitelerde olduğu gibi sendikalı olmak bir taraf olmaksa taraf olan memur sayısı bugun memursende yarın kamusende olacaksa memurlar yönetenlerine göre sendikalı olacaksa hiç olmasınlar bu arada sayın yazar memursen başkanlığına yatırım yapıyor sanırım bildiğim kadarıyla memursenin bir başkanı var
0 0
feramuzyazıcı @ 12.07.2012 14:32:04
YUKARDA ANLATTIKLARININ HEPSİ DOĞRU İSE SİZİN DE NASIL BÜYÜDÜĞÜNÜZÜ DE ANLATIYOR DEĞİL Mİ? SİZ DE BU SUREKLİ İKTİDARA YAKIN DURMA GAYRETİNDEN BAŞKA HİÇ BİR DOĞRUSU OLMAYAN, MEMURLARLA BÜYÜDÜK DEMEK DEĞİLMİ. YAZDIKTAN SONRA YAZDIKLARINIZI BİRDE ELEŞTİREL GÖZLE OKURSANIZ BUNLARI GÖREBİLİRSİNİZ.
MEMUR SENDİKACISI OLARAK, MEMUR ARKADAŞLARIMIZI BU KADAR İLKESİZ VE BASİT DÜŞÜNEN İNSANLAR OLARAK YRUMLAMANIZDAN GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM.
0 0
5454 @ 12.07.2012 13:45:59
iki kısım insan vardır.doğruyu güzeli gören diğeri ise hep yanlış bildiği şeye inanan ve yanlışta israr eden.sayın başkan sen doğru düşün doğruları yaz mevlam senin yardımcın olur inşallah.
0 0
eğitimci @ 12.07.2012 10:59:56
Başkan bey sen bunları yazıyorsun ama bazıları hala anlayamıyor.Memurları satılmış sanıyor.Oysa başkan üye olmadan bakana göre yetki dağıtıldığını yazmış.Kendileri daha önce üye kayıtlarını gece büro açtırarak yaptıkları için sizde öyle yapıyorsunuz sanıyorlar.Gerçekler acı ama mevesi tatlıdır.
0 0
mervan @ 12.07.2012 09:03:09
Güneş batmaya yakın, gölgelerinin uzamasını büyüklük olarak algılayan idrak özürlüler,
Her koşulda ve her şeye rağmen sürekli büyümeyi başaran haysiyet neferlerinin yaşadığı haklı gururu, zillet dolu hayatları boyunca asla yaşayamayacak ve anlayamayacaklar.
0 0
Niyazi AKSOY @ 11.07.2012 23:04:09
Türk Eğitim senin dallarına konan kargaların gülmesi normal, elmalar ve armutların ayva etmeyeceği de aşikar, tek gerçek artık devir değişmiştir, Eğitim Bir sen eğitim camiasının teveccühünü takdir edilecek bir şekilde kazanmıştır. Hemde ülkemizde sendikalı memur sayısını artırarak, %50 olan sendikalı olma oranını %70 lere çıkartarak elde etti bu büyümeyi siz hala kıskanç insanlar gibi kendi kendinize konuşun durun.
0 0
edip @ 11.07.2012 17:56:03
Yani sen şimdi iktidara göre memurlar kendini satıyor diyorsun hee. Sen bahsettiğin dönemde kime kiralanmıştın. Yapma başkan memurlara bu kadar hakaret etme. Onları satılık mal gibi gösterme. Onurlu insanları karalayamazsın. İktidarlara göre şekil alan bukelamunmuyuz biz. Seni nefretle kınıyorum.
0 0
Kınıyorum @ 11.07.2012 15:44:58
Başkan sen depremde yıkılan eski adliye binasını biliyormusun? Hah işte sen evde mışıl mışıl uyurken biz o adliye binasının koridorlarındaydık. 28 Şubat muhalifleri olarak. Sen nerdeydin? biz ağır cezada yargılanırken. Başörtülü arkadaşlarımız Karasu ya Kocaali ye sürülürken onların haklarını sen mi korudun? Bana hikaye anlatma. Sen okulunda öğrenci iken biz Tandoğanda, Kızılayda mitingteydik. 1996 yılında yasa çıksın diye eylemlerdeydik. Hepimiz fişlendik. Ama Allaha şükür ki dimdik ayaktayız. Yamulmadık, eğrilmedik. Alnımızda leke yok çok şükür. Bizim ilkemiz önce ülkemiz. Kamusal alan diye okulunun bahçesine türbanlı öğretmenleri sokmayan müdürleri daha sonra ilçe müdürü yapmadık hiç olmazsa.
0 0
???????????? @ 11.07.2012 15:41:41
Kargalar gülüyor haline be evladım. Elmayla armutu toplamışsın, sonuç ayva çıkmış. Bizden de bu ayvayı yememizi istiyorsun. Senin müritlerin yemiştir bunu, ama biz yemedik. Ayıp ettik yani...
0 0
hakyemez @ 11.07.2012 13:17:47
demekki şunu diyorsun başkan. kim parayı veriyorsa memurlar orada. hiç birinin ilkesi yok mu demek istedin yazında:((
0 0
ahhh @ 11.07.2012 13:01:03
Aslında bu yazı malumun ilamıdır.

Türkiye'de bütün sendikalar "sarı sendika" dır.

O yüzden, öğretmenlerin birbirini bu derece hırpalamaları hoş değil.

Aidiyet/mensubiyet refleksleriyle davranılıyor çoğu zaman.

Ayrıca; sanayi devrimi sonrası bir gereklilik olarak İngiltere'de ortaya çıkan sendikal örgütlenmenin aynı derecede önemini koruduğunu düşünmüyorum.

Kanaatimce sendikacılık artık 'sosyalist bir nostalji' olmaktan öteye gidemeyecektir.
0 0
Eğt.men @ 11.07.2012 11:27:47
Allah yolunuzu acık etsin.
Biz zaten biliyorduki
Kendini allame zannedenler İnşallah ders alırlar.
Şunu unutmayın ki siz buyudukce
onlar kuculecekler
bıra da kuculsunler
0 0
Andelip @ 11.07.2012 10:34:49
Online Ziyaretçiler