Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sayılarla Sendika Siyaset İlişkisi

11.07.2012 09:31
ANASOL-M Hükümeti döneminde, 25/06/2001 tarihinde TBMM de kabul edilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, 12 Temmuz 2001 resmi gazetede yayınlanarak yasalaştı.

Sendikalar bu tarihten itibaren üye sayılarını artırmak için seferber oldular.

12 Şubat 1992 tarihinde ilk kurulan memur sendikası olma özelliğini taşıyan Eğitim Bir Sen, ülke çapında üye çalışmalarına başladı. Ancak 28 Şubat darbesini yapan ve daha sonra bu zihniyetin kararlarını uygulayan hükümetlerin, muhafazakar kesimi devletin düşmanı ve ülkenin zencileri gibi gördüğü zamandı o yıllar.

Eğitim Bir Sen, Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İNAN ve fedakar arkadaşlarının çalışmaları sayesinde gittikleri pek çok yerde engeller çıkarılmasına rağmen 36 bin üye formunu çalışma bakanlığına teslim eder.

Darbecilerle bağını günümüze kadar sürdüren dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ANAP lı Yaşar OKUYAN ın idarecileri yaklaşık 18 bin üye formunu geçersiz sayar.

Darbeciler 28 Şubat döneminde her alanda zulmettikleri bu kesime, bir darbede sendikacılık alanında vurur.

7 Temmuz 2002 tarihinde resmi olarak ilan edilen sendika sayıları ile dönemin hükümetinin partilere göre dağılımının paralellik göstermesi çok ilginçtir.

Milli Eğitim Bakanı, DSP li Metin Bostancıoğlu, yetki açık farkla Eğitim-Sendedir.

Sağlık Bakanı, bagajında sendika üye formu gezdiren MHPli Osman DURMUŞ, yetki açık farkla Türk Sağlık Sende. Ancak DSP li Hasan Gemicinin Bakan olduğu SHÇEK te ise tam tersine SES yetkilidir.

Ulaştırma Bakanı, MHP li Enis Öksüz, yetki açık farkla Türk Ulaşım Sende.
Bayındırlık Bakanı, MHP li Koray Aydın, yetki açık farkla Türk İmar Sende.
Basın Yayın Haberleşme iş kolunda ANAP lı Rüştü Kazım Yücelen ve MHP li Enis Öksüz bakan olarak görevde, yetki açık farkla Türk Haber Sende.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, MHP li Cumhur Ersümer ve Sanayi ve Ticaret Bakanı, MHP li Ahmet Kenan Tanrıkulu, yetki maden işçilerinin etkisinden midir bilinmez az farkla Türk Enerji Sende.

Büro iş kolunda bakanlıklar burada yazamayacağımız kadar çok olmasına rağmen MHP, ANAP ve DSP arasında paylaşılınca, üyelikler çok yakın ama yetki Türk Büro Sende.

Yerel yönetimlerde DSP ve CHP üstünlüğü olunca yetki açık farkla Tüm Bel Sende.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı, MHP li Hüsnü Yusuf Gökalp, tarım ve orman iş kolunda yetki açık farkla Türk Orman Sende.

Kültür Bakanı, DSP li Mustafa İstemihan Talay, yetki açık farkla Kültür Sanat Sende.

Bir istisna var, Diyanet iş kolu. Bakan, DSP li Hüsamettin ÖZKAN, yetki açık farkla Türk Diyanet Sende, burada farkı kapatan ise dönemin eskiden kalan yöneticileridir herhalde.

O yıllarda Memur senin üye yoğunluğu ise Diyanet, Yerel Yönetimler ve Eğitim iş kolunda.

Sendikaların siyasi partilerle olan ilişkisini daha iyi ne açıklayabilir ki.

Memur sendikaları kanunu çıkalı bir yıl olmuş ve yukarıda sayılan iş kollarında bakanına göre yetkili sendikalar belirlenivermiştir.

Şimdi gelelim diğer sendikaların ağzını her açtığında kullandığı yandaş sendika kavramına. Yukarıda ortaya çıkan tabloya ne diyecek bu insanlar? Yine kendilerini avutacak pembe yalanlar mı söyleyecekler?

Yoksa bir yıllık olağanüstü gayretlerini mi öne çıkaracaklar?

Bizlere atfetmeyi çalıştıkları bu kavram kime yakışıyor bu tabloda? Bakanının partisini söyle, yetkili sendikanı söyleyeyim deyimini kime söylemeli?

Hormonlu büyüme lafını bir yılda büyüyen mi yoksa yıllarca süren büyüme trendini gösteren mi hak ediyor?

2002 yılında iktidar olan parti ile adımızı bir araya getirmeye çalışanlar, yedi yılda yetkili konfederasyon olmamızı bizim siyasetten faydalanamama beceriksizliğimize mi yoracaklar?

On sene geçti aradan, bizim bir senede yaptığımızı yapamadınız mı diyecekler?

Memur Sen, 20 yıldır sürdürdüğü sendikal mücadelede emeğinin karşılığı olarak, 2012 yılında 650 bin üyesiyle Türkiyenin en büyük memur konfederasyonu olma özelliğini alnının akıyla taşımaktadır.

İlk iş kolu yetkisini 2004 yılında diyanette alan Konfederasyonumuz, 2012 yılında 11 iş kolundan 10 nunda yetkili olarak önemli bir başarıya imza attı.

Memur Sen, 12 şubat 1992 de Eğitim Bir Sen ile başladığı mücadelede, sendikacılığı üyelerimiz, kamu görevlileri, milletimiz ve insanlık için yapmıştır.

Toplu sözleşme hakkı, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi başta olmak üzere memurların en önemli kazanımlarına Memur-Sen öncülük etmiştir. Bundan sonra da öğretmen ve öğretim elemanlarıyla ek ödeme alamayan diğer kamu çalışanlarına ek ödeme alınması, memura siyaset ve grev hakkı başta olmak üzere bütün hak ve beklentiler de ancak Memur-Sen'in öncülüğünde gerçekleşecektir.

Medyabar.com bugun 54452 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1605 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler