03 Aralık 2016 Cumartesi
IMKB 100 : 73.391 %(1,20)
Dolar : 3,5219 TL
Euro : 3,7585 TL
31 Mart 2013 Pazar Saat: 12:54

Adaray test sürüşlerinde...

GEÇEN yıl başında Yüksek Hızlı Tren projesi çalışmaları nedeniyle tren seferlerinin durdurulduğu demiryolunun Arifiye-Adapazarı arasındaki bölümü, şehiriçi toplu taşımacılıkta kullanılacak. Hazırlanan projede, 10 kilometrelik demiryolu hattında karşılıklı olarak iki hafif raylı sistem ile günde 10 bin kişinin taşınması hedeflendi.


Haber Aziz GÜVENER Büyükşehir Belediyesi hızlı tren çalışmaları nedeniyle durdurulan 142 yıllık tarihi İstanbul-Adapazarı demiryolu hattının Adapazarı-Arifiye arasını değerlendirmek amacıyla proje geliştirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da desteklenen projede, Adapazarı Gar Binası ile Arifiye İlçesi'ndeki Şehirlerarası Yeni Terminal arasındaki 10 kilometrelik demiryolu hattında hafif raylı sistem çalışacak.

TCDD'nin Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne destek verdiği projede Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) içerisinde bulunan Türkiye'de hızlı tren ve tramvay setleri ve çeşitli demiryolu araçları üreten EUROTEM tarafından üretilen ve şu an Haydarpaşa-Gebze arasında çalışan Banliyo tren setlerinden 2 takım bu demiryolu hattında kullanılacak.

Adapazarı'nın tarihi gar binasından kalkacak ve 3 vagon bulunan, aynı anda 500 yolcu taşıyabilen banliyo trenler, Adapazarı kent merkezinde son durağa kadar toplam 7 durakta durarak yolcu indirip- bindirebilecek. Proje kapsamında demiryolu hattı üzerine 80 metre uzunluğunda 2.5 metre genişliğinde döşemesi granit olan betonarme platform oluşturularak istasyonlar yapıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu karşılıklı olarak sefer yapacak hafif raylı sistemde test sürüşlerine başlanıldığını söyledi. Başkan Toçoğlu, hafif raylı sistem ile günde 10 bin kişinin taşınmasının hedeflendiğini belirterek, projenin 17 Ağustos Depremi ardından kurulan deprem konutlarının da yapıldığı Yenikent'te uygulanması için çalıştıklarının belirtti. Toçoğlu, şöyle dedi:

"2013 yılında yeni terminalle mevcut tren garı arası ilk adımı atıp, ardından da Yenikent bölgesine hafif raylı sistemi kurmak için çalışma başlatacağız.Böylelikle sehiriçi trafiğinin yükünü de azaltmış olacağız."Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 186953 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3212 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler