03 Aralık 2016 Cumartesi
IMKB 100 : 73.391 %(1,20)
Dolar : 3,5219 TL
Euro : 3,7585 TL
28 Mayıs 2012 Pazartesi Saat: 11:10

Toyota Fabrikası için ağır bir iddia!

Star Gazetesi Toyota Otomobil fabrikası için çalışanların dini inançlarının sorgulandığı ve namaz kılan; oruç tutanların işken çıkarıldığı iddialarını gündeme taşıdı..


Adapazarı'nda bulunan Toyota otomobil fabrikası bugün bir gazetede çıkan çalışanlara işçilerin dini inançları yüzünden işten atıldıkları iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Fabrika açıklamasında fabrika içerisinde 3 tane mescit olduğu belirtilerek ‘'Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğu oruç tutmakta olup bu ibadetlerine kolaylık sağlamak için çalışma ve yemek saatleri düzenlenmektedir' dedi
Toyoto Otomotiv Sanayi A..Ş.den 28 Mayıs 2012 tarihinde gazete ve internet sitelerinde çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada""bazı çalışanlarımızın dini sebeplerle işten çıkartıldığı ve yine bazı çalışanlarımızın meslek hastalıklarına yakalanmaları nedeniyle işten ayrılmalarına sebep olunduğu iddiaları yer almaktadır. Bu iddialar nedeniyle bazı gerçekleri kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.'denilerek şöyle denildi.
" Şirketimiz 1994 yılından bu yana Türkiye'de otomobil üretmekte ve 2002 yılından bu yana da ürettiği ürünlerin %90' ından fazlasını yurtdışına ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Toplam yatırım tutarı 1,2 Milyar Euro olan şirketimiz 2004 ve 2005 yıllarında Türkiye ihracat şampiyonu olmuş ve gerek katma değer, gerek istihdam konularında sektöre de önemli bir dinamizm getirmiştir. İş hacmindeki bu artış ilave bazı Japon Yan Sanayi yatırımlarını da ülkemize getirmiştir.Öte yandan, Toyota Türkiye Fabrikası'nda sadece Toyota Üretim Sistemi değil, Toyota Yaklaşımı da tam anlamıyla uygulanmaktadır. Sürekli Gelişim ve İnsana Saygı başlıkları altında yaşatılan bu yönetim felsefesi doğrultusunda "insan" şirketimizde en önemli değer olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda şirketimiz çalışma koşullarını sürekli olarak iyileştirme uygulamalarını geliştirerek devam ettirmektedir.
Açıklama yıllık performanslar dikkate alınarak 143 çalışanının sözleşmesinin sona erdirildiğine dikkat çekilerek şöyle devam etti.
‘'Bununla birlikte, 2008 yılından bu yana devam eden ekonomik kriz ve daha sonrasında Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketleri gibi nedenlerle son yıllarda üretimde önemli düşüşler meydana gelmiştir. Şöyle ki 2006 yılında 177.000 adet olan üretim hacmi 2011 senesinde 89.000 olarak gerçekleşmiş olup, 2012 yılında ise sadece 62.000 adetlik bir üretim öngörülmektedir. Alınan tüm karşı önlemlere rağmen, bu olumsuzlukların şirketimiz için özellikle finansal anlamda daha fazla sürdürülebilir bir durum olmaması nedeniyle, sadece yıllık performans neticeleri dikkate alınarak toplam 143 çalışanımızın sözleşmelerinin sona erdirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle 2012 yılının Mart ve Nisan aylarında bu çalışanlarımıza gerekçeleri de bildirilerek kıdem ve ihbar tazminatlarının yanısıra 10 aylık brüt maaş ödemesi yapılmış ve sözleşmeleri karşılıklı anlaşma ile sona erdirilmiştir.
VİCDAN HÜRRİYETİ SORGULAMAK
Fabrikanın üretimde yaşanan düşüş nedeniyle son 4 yıl içerisinde yeni işçi alımı yapılmadığı da belirtilen açıklamada ‘'Üretim düşüşü sebebiyle son 4 yıldır kimseyi işe alma imkanımız olmamıştır. Aksine 2007 yılında 3.100 seviyesinde olan çalışan sayımız halen 2.446'ya düşmüş bulunmaktadır. Kaldı ki, bazı basın organlarında iddia edildiği gibi kişinin din ve vicdan hürriyetini sorgulayan hiç bir sorunun işe alım mülakatlarında sorulması mümkün değildir ve kesinlikle olmamıştır. ‘denildi


DİNİ VECİBELER YERİNE GETİRİLİR
Toyota yetkilileri Adapazarı'ndaki fabrikada 3 tane mescit olduğuna da dikkat çekildi. Çalışanların dini vecibelerinin yerine getirildiği de belirtilerek şöyle denildi:
‘'Şirketimiz çalışanları dini vecibelerini özgürce yerine getirmektedir. Buna kolaylık sağlamak için şirketimiz elinden gelen gayreti sarfetmektedir. 24 saat açık, 3 adet mescidimiz bulunmaktadır. Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğu oruç tutmakta olup bu ibadetlerine kolaylık sağlamak için çalışma ve yemek saatleri düzenlenmektedir. Dini ibadet özgürlüğünü ve insana saygıyı bu kadar önde tutan şirketimizle alakalı bu tür asılsız haberler şirketimizin tüm çalışanlarını ve paydaşlarını derinden üzmektedir. Bütün bunların yanısıra çalışanların iş güvenliğini ve sağlığını herşeyin üstünde tutan şirketimizde modernize edilmiş bir sağlık merkezi ve 5 doktor görev yapmaktadır. Çalışanlarımızın sadece fiziksel çalışma koşullarını iyileştirmek değil, daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak için spor merkezi, yürüyüş parkuru, sigara bırakma kampanyaları, kalorisi azaltılmış yemek servisi gibi uygulamalar hayata geçirilmiştir.Tüm bu açıklamalar doğrultusunda ifade etmek isteriz ki medyada yer alan bu haberlerin şirketimizdeki gerçek uygulamalarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 186725 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3224 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler