28 Ocak 2015 Çarşamba
IMKB 100 : 90.839 %(-0,34)
Dolar : 2,3735 TL
Euro : 2,6935 TL
28 Mayıs 2012 Pazartesi Saat: 11:10

Toyota Fabrikası için ağır bir iddia!

Star Gazetesi Toyota Otomobil fabrikası için çalışanların dini inançlarının sorgulandığı ve namaz kılan; oruç tutanların işken çıkarıldığı iddialarını gündeme taşıdı..


Adapazarı'nda bulunan Toyota otomobil fabrikası bugün bir gazetede çıkan çalışanlara işçilerin dini inançları yüzünden işten atıldıkları iddiasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Fabrika açıklamasında fabrika içerisinde 3 tane mescit olduğu belirtilerek ‘'Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğu oruç tutmakta olup bu ibadetlerine kolaylık sağlamak için çalışma ve yemek saatleri düzenlenmektedir' dedi
Toyoto Otomotiv Sanayi A..Ş.den 28 Mayıs 2012 tarihinde gazete ve internet sitelerinde çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada""bazı çalışanlarımızın dini sebeplerle işten çıkartıldığı ve yine bazı çalışanlarımızın meslek hastalıklarına yakalanmaları nedeniyle işten ayrılmalarına sebep olunduğu iddiaları yer almaktadır. Bu iddialar nedeniyle bazı gerçekleri kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.'denilerek şöyle denildi.
" Şirketimiz 1994 yılından bu yana Türkiye'de otomobil üretmekte ve 2002 yılından bu yana da ürettiği ürünlerin %90' ından fazlasını yurtdışına ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Toplam yatırım tutarı 1,2 Milyar Euro olan şirketimiz 2004 ve 2005 yıllarında Türkiye ihracat şampiyonu olmuş ve gerek katma değer, gerek istihdam konularında sektöre de önemli bir dinamizm getirmiştir. İş hacmindeki bu artış ilave bazı Japon Yan Sanayi yatırımlarını da ülkemize getirmiştir.Öte yandan, Toyota Türkiye Fabrikası'nda sadece Toyota Üretim Sistemi değil, Toyota Yaklaşımı da tam anlamıyla uygulanmaktadır. Sürekli Gelişim ve İnsana Saygı başlıkları altında yaşatılan bu yönetim felsefesi doğrultusunda "insan" şirketimizde en önemli değer olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda şirketimiz çalışma koşullarını sürekli olarak iyileştirme uygulamalarını geliştirerek devam ettirmektedir.
Açıklama yıllık performanslar dikkate alınarak 143 çalışanının sözleşmesinin sona erdirildiğine dikkat çekilerek şöyle devam etti.
‘'Bununla birlikte, 2008 yılından bu yana devam eden ekonomik kriz ve daha sonrasında Japonya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketleri gibi nedenlerle son yıllarda üretimde önemli düşüşler meydana gelmiştir. Şöyle ki 2006 yılında 177.000 adet olan üretim hacmi 2011 senesinde 89.000 olarak gerçekleşmiş olup, 2012 yılında ise sadece 62.000 adetlik bir üretim öngörülmektedir. Alınan tüm karşı önlemlere rağmen, bu olumsuzlukların şirketimiz için özellikle finansal anlamda daha fazla sürdürülebilir bir durum olmaması nedeniyle, sadece yıllık performans neticeleri dikkate alınarak toplam 143 çalışanımızın sözleşmelerinin sona erdirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle 2012 yılının Mart ve Nisan aylarında bu çalışanlarımıza gerekçeleri de bildirilerek kıdem ve ihbar tazminatlarının yanısıra 10 aylık brüt maaş ödemesi yapılmış ve sözleşmeleri karşılıklı anlaşma ile sona erdirilmiştir.
VİCDAN HÜRRİYETİ SORGULAMAK
Fabrikanın üretimde yaşanan düşüş nedeniyle son 4 yıl içerisinde yeni işçi alımı yapılmadığı da belirtilen açıklamada ‘'Üretim düşüşü sebebiyle son 4 yıldır kimseyi işe alma imkanımız olmamıştır. Aksine 2007 yılında 3.100 seviyesinde olan çalışan sayımız halen 2.446'ya düşmüş bulunmaktadır. Kaldı ki, bazı basın organlarında iddia edildiği gibi kişinin din ve vicdan hürriyetini sorgulayan hiç bir sorunun işe alım mülakatlarında sorulması mümkün değildir ve kesinlikle olmamıştır. ‘denildi


DİNİ VECİBELER YERİNE GETİRİLİR
Toyota yetkilileri Adapazarı'ndaki fabrikada 3 tane mescit olduğuna da dikkat çekildi. Çalışanların dini vecibelerinin yerine getirildiği de belirtilerek şöyle denildi:
‘'Şirketimiz çalışanları dini vecibelerini özgürce yerine getirmektedir. Buna kolaylık sağlamak için şirketimiz elinden gelen gayreti sarfetmektedir. 24 saat açık, 3 adet mescidimiz bulunmaktadır. Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğu oruç tutmakta olup bu ibadetlerine kolaylık sağlamak için çalışma ve yemek saatleri düzenlenmektedir. Dini ibadet özgürlüğünü ve insana saygıyı bu kadar önde tutan şirketimizle alakalı bu tür asılsız haberler şirketimizin tüm çalışanlarını ve paydaşlarını derinden üzmektedir. Bütün bunların yanısıra çalışanların iş güvenliğini ve sağlığını herşeyin üstünde tutan şirketimizde modernize edilmiş bir sağlık merkezi ve 5 doktor görev yapmaktadır. Çalışanlarımızın sadece fiziksel çalışma koşullarını iyileştirmek değil, daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak için spor merkezi, yürüyüş parkuru, sigara bırakma kampanyaları, kalorisi azaltılmış yemek servisi gibi uygulamalar hayata geçirilmiştir.Tüm bu açıklamalar doğrultusunda ifade etmek isteriz ki medyada yer alan bu haberlerin şirketimizdeki gerçek uygulamalarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 197705 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3046 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

biz çalışanlar mutluyuz fabrikamızda sallayıp durmayın piyasanın üstünde maaş alıyoruz her türlü sosyal hakkımız var sırf bazı kesimlerin uydurmaları sırtımızdan kimse para kazanmaya kalkmasın biz yemesini bilmiyormuyuz da size para yedireceğiz sözüm yerine ulaşmıştır
0 0
bayko61 @ 17.04.2013 18:44:31
yorum yapan arkadaşlara;;;; arkadaşlar toyotada olay sadece namaz olayı değildi sakatlanan meslek hastalığına yakalanan çok arkadaşım vardı özellikle bel fıtığı olupta ameliyat olan fizik tedavi gören beline ameliyat olupta platin takılan belinde platin olduğu için çalışamayıpta işten çıkarılan kişilerde vardı amirlere karşı hakkını savunupta kaynak fabrikasına sürgüne gönderilenler vardı lafı ya burda çalışırsınız yada kapı orda demeye getirip bezdirme politikası yapan bi zihniyette çalışıyordu .Ama olay sadece türk idarecilerin japonların gözüne girmek için çalışanlara yaptığı baskıdan ibarettir.
0 0
Hakan Dur @ 31.05.2012 09:32:22
TÜRK adlı yorumcu sen ne biliyorsunda konuşuyorsun hee,önce kimin uşağı olduğunu söylede ona göre cvp vereyim...devrimmiş,kafasını kuma sokmakmış....
0 0
bak şuna... @ 31.05.2012 05:05:42
YERİNE BANTTA CALISACAK ARKADSIN YOKSA YAPILAN İŞ AKSAMAMASI İÇİN DÜZENE AYAK UYDURULMALI.NAMAZI KAZASI İLE İSTİRAHATİNDE KILABİLİRSİNİZ.HER YERİN BİR KURALI VAR İŞE BAŞVURDUGUNUZ İLK GÜNÜ HATIRLAYIN PALAZLANINCA TOYOTADA DEVRİM YAPMAYIN..
FABRİKA ZARAR EDİYOR DESELER YARIN KAFANIZI KUMA GÖMERSİNİZ AMAN BENİ ATMAYIN DİYE..
ŞÜKREDİN...
0 1
Türk @ 30.05.2012 23:08:07
bu yorum yapan arkadaşlara şunu sormak lazım namaz kılan çalışanın hattı terk etme olasılığı varmı kesinlıkle yoktur çalışan namazını ne zaman kılar mola saatlerinde kimse kalkıpta iş içinde namaz kılıyo dıye olayı başka boyutlara kaydırmasın herkes mertçe özellıkle burda çalışanlar doğruyu yazsın ne demek 3 dk veya 5 dk bu adamın namaz kılmaya vaktı varmı soyleyın itiraz benim istırahatıma karışma kılsın birde dikkatimi çeken yorumlar var bu işlerin yalan olduğunu yazanlar anlaşılıyokı ya şefsin yada birisinin uşağısın menfaatın gereği olay az sana doğrru dönsün herkesten çok sen bağırırsın onun için toyota ortamını bilen yalan soyleyerek şerefli olduğunu zannedenler birgün bu olay bumerak gibi sana döner ALLAHIN ADELETİ BÜYÜKTÜR
0 0
hasan bayraktar @ 30.05.2012 16:28:18
Bu karalama haberlerin altında yatan gerçek benim anladığım kadarı ile şudur. üst düzey yönetici iken yöneticiliği elinden alınan ve Belçikaya gönderilen isme soruyorum. Neden şimdi? Amacın ney?
Onca insanın vebalini almak helal mi. Birilerinin gözünemi girmeye çalışıyorsun. Emin ol yemezler. Benim hükümetim, devletim ; dini bu şekilde kullanan fırsatçılara yol vermez. Unut aklından gecenleri. Yok sana milletvekilliği veya farklı birşeyler. Din kardeşi olarak hakkım haram olsun sana ve senin gibilere.
0 0
gercek @ 30.05.2012 11:02:54
Arkadaslar herkez dini inanclari yuzunden cikarilmislara saplanmis konusuyor,kimse sakatlanip meslek hastaligina yakalananlari konusmuyor.Fabrikanin aciklamasida sadece sirketin tarihi ve yasadigi ekonomik kriz.gecen yilda seccadelerin toplatilmasiyla ilgili haber yapildi,pesinden alel acele mescit yapip konuyu ort bas ettiler,ama simdi fena tutustular,kuyruklari iyice sıkıştı.Meslek hastasi yuzlerce insanin ahı tuttu...
0 0
scarap @ 30.05.2012 10:35:08
Fabrikanın şartlarını bilmiyorum ama bende başka fabrikalarda iş deneyimi oldu.Aynı vakit namazı 5 dakikada abdest alıpta kılanlar var 20 dakikada kılanlar var.Biz birazda işte iş yapmadanda vakit geçirmeyi seviyoruz.Namazı ağır kılmak daha sevapta kardeş orası işyeri ve her geçen zamanda arkadaşının omzuna kendi işini yüklemiş oluyorsun.Namazı fırsatçılığa dönüştüren arkadaşları çalışma arkadaşları zaten istemiyorki patronlar istesin.İşe girerken her işi yaparım diyenler işe girince onun işi daha rahatmış o bölümdekiler daha az iş yapıyormuş gibi düşüncelerle kendini yıpratıp verimliliğini düşürür sonrası zaten mağlum.
0 0
sinan y. @ 30.05.2012 10:05:56
İddaların hepsi doğrudur bende orda çalışıyordum yeni ayrıldım japonlarda sorun yoktu sorun türk yöneticilerdeydi rotasyon yok namaz kılamazsın kılarsan uyarı alırsın seccadelerin toplatıldığı doğrudur doğru söylediğin zaman zor bölümlere sürgün yersin 18 yıllık fabrika daha yeni mescit yaptılar mescitte namaz kılanları takip eden isim alan bir zihniyetle yola devam ediyorlar allah orda çalışanlara kolaylık versin
0 0
HAKAN DUR @ 30.05.2012 09:36:26
yapılan haber külliyen doğrudur hatta eksik var fazla bişey yoktur halen daha orada çalışmaktayım mecburiyetten ve pyapılanlar insan hakları ihlalidir dini inanç kısıtlaması işten atmalar hepsi bir bir doğrudur başta tamer ünlü erdoğan şahin orhan özer ferhan eser bu isimler fabrikaya gelinip sorgulansın işçiler tarafından gerçek anlaşılacaktır japonlar saygılı olabilir dini inanca ama fabrikayı emanet ettikleri adamları kontrol etmeliler neler olup bitiyor onada bakmalılar
0 0
nadia komanachi @ 30.05.2012 05:16:34
benım anlamadıgım sey kım se acıkca kendnı yazmıyor senerce boyleydıde bır balon haber cıktı sımdı yuklenıyorsunuz burda cogu ınsan kımlıgını acıklamıyo ya bu fabrıka burdan gıderse ya haberler aasılsız cıkarsa fab.kapandıgı zaman işten cıkan bınlerce ınsanın hakkını nasıl 6deyeceksınız nasıl vıcdanınız rahat edecek burda ınsanlar gercekten alnın terıyle para kazanıyor.yanyatıpta baban bıle para vermez dıbrıskanız yemıyo sudan sebeblerden dolayı ya işten cıkıyorsun yada saglık sorunlarınızı bahane edıyorsunuz bu fabrıka bır goodyear gıbı maas verse burdakı yorumlar nasıl olacaktı merak edıyorum dogrusu bırakın ınasanların kaderlerıyle oynamayı
0 0
y54 @ 30.05.2012 01:17:24
0 0
sinan @ 29.05.2012 20:46:43
Bu yorumu toyata fabrikası yöneticilerinin dikkate almasını istiyorum:fabrikadan anlaşılan sakarya fazlası ile faydalanmış.fabrikayı tasıyın.araziyi sahibine verin tarımla ugrassın.baska bir ülkeyede kurabilirsiniz.birazda başka insanlar iş imkamlarından faydalansın.
0 0
Türk @ 28.05.2012 17:47:55
yorum yazanlara bakıyorum kesinlikle orada çalışan değiller yada başka amaçları var 10 dakikalık çay paydosunda ya tuvalet ya çay başka şansın yok tl hatta çalışırken tuvalete binbir zorlukla yollarlar.namaz vakitlerinde öyle kafana göre bırakıp nereye gidiyorsun hattan çıkıp sallarken doğru sallayın insan orada saniyelerle çalışıyor.bırakayım gideyim 15 dakka namaz kılayım yok öyle şey.bel fıtığından çıkıpta işten ayrılmak zorunda kalan arkadaşım var 5 yıl sürdü mahkeme kazandı rapor var elinde bir de yalancı şahit tutarlar.siz neyi savunuyorsunuz kimi savunuyorsunuz namaz kılma oruç tutma sorusuda var.lavaboda ayak yıkamayın yazısıda var.tuvaletten çıkan adam b.elini yıkıyor ben ayak yıkayamıyorum.
0 0
haydar @ 28.05.2012 17:30:20
Toyota gibi özel sektördeki çalışma koşulları inançlara göre belirlenmemiştir. Namaz vakitlerini dikkate alan düzenlemeler yoktur. Bu tür düzenlemeleri işleri savsaklarlar diye patronlar tarafından konulmamaktadır. hangi inançtan olursa olsun inancının gereğini yerine getirecek şekilde ortam ve çalışma koşulları oluşturulmalıdır.

Toyota başta olmak üzere fabrikalarda çalışanlar üzerind eoyun oynanmaktadır. 6 aylık süreç için deneyeceğiz ondan sonra alacağız diyerek insanlar işe alınıyor. 6 ay sonra hiç biri beğenilmiyor. yeniden bir grup daha işe alınıyor. ve böylece insanların emekleri sömürülmeye devam ediyor.

Fabrikanın çalışanlara saygısı varsa önce sendikalı olmaya izin vermelidir. Toyota da sendikalı işçi sayısı kaç tanedir?
0 0
erdal @ 28.05.2012 16:50:50
Toyota için dine saygılı diyorsunuz da, kaç tane başı örtülü mühendis çalıştırıyor şu fabrika. Bir de onu açıklayın. SIFIR. Başı örtülüler orada ancak çaycılık yapabilir ve yemekhanede çalışabilir. O da saç düşmesin diye.
0 0
Hüseyin @ 28.05.2012 15:57:51
uzun yıllardır bu firmada çalışıyorum elhamdurullah müslümanım ve bu insanlar ben cumaya gittigimde ALLAH kabul etsin bile diyorlardı bu arkadaşlarınki bahane inanmayın yan gelip yatan tayfası hiçbir emre riaat etmeyen insanlar inanınki toyota fabrikası bu fesat düşünen insanlardan dine daha inançlı
0 0
öylesine birisi @ 28.05.2012 15:07:13
Açıkcası japonların böyle bir şey yapacaklarına pek inanmıyorum...japonların inançlara verdiği önem ortada..iş disiplinine verdikleri önemide hepimiz biliyoruz.pek inandırıcı gelmedi bana..
0 0
resul KABATAŞ @ 28.05.2012 13:40:46
gerçekten böyleyse..Bu millete büyük hakaret..ş.sizlik..Din düşmanlığı ve bölücülüktür.
Bu devlete de ihanettir..

Cami duvarına şey edenler er geç cezasını buluyor..ibret alına..
0 0
Altay CAN @ 28.05.2012 13:20:44
Doğruluğu konusunda kuşkum var. Amma şu bir gerçek elin ejnebisi. Namaz kılanı takdır edecek değil ya. Ama insana saygı inanca saygı var. Bizim ülkemizde bunu yapıyorsa buna karşı kamuoyu oluşturmanın. Yapılan işin yanlış olduğunu anlatmanın yararlı olacağını düşünüyorum.
0 0
erzurumdan @ 28.05.2012 13:20:27
kuran kursu ve imam hatip mezunuyum bu camianın içinden bir kişi olarak bu din bezirganlarından din tacirlerinden din istismarcılarından toplum ve gerçek inanç sahip lerinin midesi bulandı malesef din istismarcılığı adete zirvenin üzrine çıkmış durumda bu ülkede gerçek anlamda dinini düzgün samimi yaşıyan insanlara bazı istisnai durumlar daima saygı gösterimiştir güzel dinimizi rahat bırakın önce kendinize çekidüzen verin bu ülkede her alanda en kolay istismar edilen konu din konusu şu anda ülkemizde başta siyaset olmak üzre her alanda güzel dinimiz üzülerek ifede ediyorum adeta her türlü pisliklerini olumsuzluklarını gizlemek örtmek için aşırı drecede istismar edliyor dinini islaslı yaşıyana saygımız sonsuz sevgimiz
0 0
görüş @ 28.05.2012 12:22:30
Kesin çeşme başındaki iş yapmayan yiyici tayfa gönderilmiştir ondan mama kesilince bahane hazır .
0 0
SANA NE @ 28.05.2012 11:56:23
bende çalıştım ve herhangi bir sorun görmedim bizim yerli sanayiciden daha saygılılar inançlara
0 0
uğur su @ 28.05.2012 11:33:23
Japon kültüründe şöyle bir deyim var::" Geçti borun pazarı, sür eşşeğini niğdeye".
0 1
Vecdi G. @ 28.05.2012 11:27:58
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler