03 Aralık 2016 Cumartesi
IMKB 100 : 73.391 %(1,20)
Dolar : 3,5219 TL
Euro : 3,7585 TL
16 Temmuz 2011 Cumartesi Saat: 15:00

20 bin yolcu böyle taşınacak!

Adapazarı- Haydarpaşa seferlerinin 30 ay süreyle işlemeyecek olmasından dolayı yolcularının taşınması için alternatifler aranıyor.


Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatından dolayı Köseköy-Gebze arasında kalan hattın 2011 Aralık ayından itibaren 30 ay süre ile kapanacak olması Haydarpaşa Ekspresinin seferlerini de iptal ettirecek.
Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili konuşan TCDD Bölge Müdürü Hasan Gedikli'nin Köseköy-Gebze arasında yapılacak olan hızlı tren hattı için yolcu taşımacılğına 30 ay ara verileceğini açıklaması sonrasında, seferlerin iptalinin ardından hattan yararlanan yolcuların taşımasının nasıl yapılacağı için çeşitli öngörüler üretilmeye başlandı.

Adapazarı Gar Müdürü Hüsamettin Töre, Haydarpaşa Ekpresi ile her gün 20 bin kişinin İstanbul-Sakarya arasında seyahat ettiğini söyledi. Günde 11 gidiş ve dönüş olmak üzere toplam 22 kez sefer yapan Haydarpaşa ekspresinin 30 ay boyunca iptal edilecek olmasını da değerlendiren Töre, "Adapazarı Haydarpaşa arasında yaklaşık 20 bin yolcumuz mevcut. Bu vatandaşlarımızın İstanbul'a daha hızlı ve daha konforlu ulaşabilmesi için hızlı tren hizmetinin getirilmesi gerekiyor. Biz de bunun için uğraşıyoruz. Fakat herkes bu yolcular o süreçte nasıl yolculuk yapacak diye düşünüyor. Biz de bu durumun netleşmesi için kesin olmamakla beraber bazı alternatifler düşünüyoruz." dedi.
Hattın seferlerinin durdurulmasının ardından yapılabilecek alternatiflere de değinen Töre, " 2011'in sonunda Adapazarı – İzmit seferlerinin devam ettirilip, İzmit'ten İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) seferleriyle yolcular feribotlarla aktarmalı bir şekilde İstanbul'a da taşınabilir ya da otobüs firmalarıyla anlaşıp uygun ücretlerle Adapazarı – İstanbul seferleri düzenlenebilir. Fakat şu an da net bir şey söylemek doğru olmaz, yakın zaman içerisinde her şey belli olacak ve hiçbir şekilde vatandaşlarımız mağdur olmayacak" dedi. Sakarya İl Koordinasyon Kurulu toplantısının yakın zamanda yapılacağını ifade eden Töre, toplantı sonrasında basın aracılığıyla herkesin aklındaki soru işaretlerini gidereceklerini dile getirdi.
Sokakta ki vatandaş ise tren seferlerinin iptal edilecek olması konusuna temkinli yaklaşıyor. Sakaryalı mercilerden bir açıklama gelmeden konu ile ilgili kesin bir kanaatlerinin oluşmayacağını ifade eden vatandaşlar, seferlerin iptal edilmesi durumunda otobüs ile yolculuğun pahalı olacağı ve kendilerini etkileyeceği görüşünde birleşiyor.
Diğer yandan Sakarya'dan İstanbul'a yolcu taşıyan otobüs firmalarının günde ortalama 1,5-2 bin arasında bir yolcu potansiyeli olduğu ifade edilirken, tren seferlerinin kalkmasından sonra mevcut otobüs filolarının İstanbul'a yolcu taşımada yetip yetmeyeceği merak ediliyor.Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 187091 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1562 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler