02 Mart 2015 Pazartesi
IMKB 100 : 84.148 %(-2,06)
Dolar : 2,5045 TL
Euro : 2,8045 TL
17 Mayıs 2010 Pazartesi Saat: 14:53

Elektrik borcuna 'Şeker' gibi bir af!

SEDAŞ elektrik borçundan icraya verilenler için gecikme faizi yüzde 100'e varan kolaylık getirdi. İŞTE SAKARYA'DA 12 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRECEK O HABERİN DETAYLARI..


Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ SEDAŞ İcra Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, 1 Haziran'dan itibaren borçları nedeniyle icralık olan müşterilerine yüzde 100 veya yüzde 70 oranında birikmiş faiz ve gecikme cezası indirimi uygulayacaklarını söyledi.

Güven, TEİAŞ Misafirhanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, elektrik borçları nedeniyle icralık olan tüketicilere yönelik yeni bir kampanya başlatacaklarını bildirdi.

Kampanya ile müşterilerin borç yükünü hafifletmeyi ve borçlu abonelere kolaylık sağlamayı hedeflediklerini belirten Güven, şöyle konuştu:

''1 Haziran'dan itibaren 2010 yılı faturaları hariç olmak üzere, borçları nedeniyle icralık olan müşterilerimize yüzde 100 veya yüzde 70 oranında birikmiş faiz ve gecikme cezası indirimi yapacağız. Müşterilerimize alternatif ödeme imkanı sunuyoruz. Peşin ödemelerde yüzde 100'e ve 4 taksitli ödeme şeklinde yüzde 70'e varan faiz indirimi uygulanacaktır. Bu kampanya Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce'deki borçlu müşterilerimizin tüm icra dosyalarını kapsıyor. Kampanya 1 Haziran'da başlayacak ve 31 Temmuz'da sona erecek. Müşterilerimiz borçlarını internetten öğrenebilir. Borç sorgulaması yapmak isteyen müşterilerimiz 'www.sedas.com' adresinden sorgulama yapabilir.''

SEDAŞ'ın 1 milyon 300 bin abonesi olduğunu ve kampanyanın yaklaşık 31 bin icra dosyasını kapsadığını ifade eden Güven, ''Sakarya'da 12 bin, Kocaeli'de aynı sayılarda, Düzce'de 3 bin 500 ve Yalova'da 2 bin 500 icra dosyası var. Sanayi kesiminden çok fazla alacağımız yok. Genelde ticarethane ağırlıklı, bir takım meskenlerde alacaklarımız var'' diye konuştu.

İcralık olan aboneler arasında kamu kurumlarının da bulunduğunu belirten Güven, borcu bulunan kamu kurumlarına karşı daha hassas yaklaştıklarını kaydetti.

Elektrik dağıtımındaki yeniliklere de değinen Güven, 2013 yılından itibaren şirketlerin dağıtım ve perakende tarafı olmak üzere ikiye bölüneceğini belirterek, şunları söyledi:

''EPDK'nın çıkardığı yönetmeliklere göre üreticiler veya tedarikçi olarak tanımlanan ve 100 bin kilovatın üzerinde enerji tüketimi olan bazı müşteriler, serbest tüketici niteliğinde olabiliyor. Biz bu belgeyi veriyoruz. Bununla ilgili olarak tedarikçilerden enerji sağlayabiliyorlar. Bu ne demek? Bizim ulusal fiyatımız var. Tedarikçilere ayrı bir rekabet şansı var. Ürettiği enerjinin fiyatı konusunda serbest tüketiciyle pazarlık yapma şansı var. Dağıtım şirketlerinin rolü de altyapı çalışmasını yaptığı için sistem kullanımı bedeli alıyor. Serbest tüketici olanlar enerjisini anlaştığı yerden alıyor. İleri ki yıllarda bu uygulama meskenlere kadar inecektir. Meskenlerde bu tercihler başladığında elektrikte rekabet ortamı başlayacaktır.''Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 8328 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1960 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

faturayı 2 gün geç yatır kesme makbuzunu gönderen sedaş
bu borcu olanların elektrikleri kesilmiyomu nerden bu kadar borçlular
bi açıklamada yapsan
haram zıkım olsun kanunları sadece fakirlere uygulayan zihniyete
0 0
Ali Veli @ 08.12.2014 16:29:18
bende faizi ile birlikte ödedim.2.196 tl ödedim bunun 786 tl si faiziydi
0 0
civan mert @ 08.12.2014 14:52:00
evet elektrik borcu isteyerek olmuyor.bende istanbulda yaşayan 4yıl önce zor durumda olduğumdan borçlandım.ve şu anda ödeme niyetinde olmama rağmen faizin ana borcun 3veya4misliolmasından şartlarım el vermiyor.benim gibi çevremde bu durumda olan çok kişi var.faizlerde önemli bir indirim olursa çok kişi ödeme kuyruklarında olacaktır.yoksa borçlar dahada fazlalaşacak içinden çıkılmaz vaziyete gelecektir.yetkililerden bu duruma bağkurdaki gibi çözüm getirilirse sanırım çözüm kolaylaşacaktır.benim gibi binlerce bekleyene müjde olacaktır.saygılarımla...
1 0
sevket savan @ 28.06.2010 02:04:12
bende anlamıyorum 2 gün geçsin ihbarname yolluyolar yada yollamadan kesiyolar köyde yaşayanlar ne yapsın aylıkları yok bişe yok eskide senede bikere ödenirdi fındık mısır pancar vs. paraları alınınca birazda köylüleri düşünmeliler.. ama nerdeee
0 0
b.t @ 18.05.2010 11:37:52
bu melekette herkez ahkam kesmeyi çok iyi biliyor elinde 40 tl lik faturası olan faturasını ödüyor sonrada ben ödüyorum sende ödiceksin diyor ama büyük faturası olan ticaretle uğraşan insanlara kimse sıkıntın varmı diye sormuyor bile faturalarını ödeyenler dermi acaba ben burdan ekmek yiyorum aman işler aksamasında bizde ekmeğimizden olmayalım dermi acaba demeeez nankör herkez sapla samanı ayıralım lütfen tekrar tşk ederim sedaş a bence çok şık bir hareket hatta ve hatta dahada iyleştirilmesi ümidiyle tekrar tşk ederim bakın insanlar nasıl koşarak faturasını ödüyor faiz e ödenen paralar herkezin burnundan gelsin sebep olan yaşatan herkezin
0 0
ahmet yılmaz @ 18.05.2010 11:22:23
yorumlar kısmında herkezin yorumunu okudum elelktrik faturasını gününde ödeyen bazı kimseler sitem ediyor ama şunu bilmeleri lazımki ödemeyen keyfinden ödemmemzlik yapmıyor benim borcum yok sedaş a ama ödeyemeyenleride çok iyi anlıyorum 30 yıllık abone 28 sene ödemiş sonra sıkıntıya girmiş bir şekilde borçlanmış sedaş a bu 28 seneyi kim ödedi aynı adam değilmi demekki bir sıkıntısı varki ödeyememiş anlayışlı olmak lazım bence ödeme özürlüleri bunun dışında bırakıyorum yanlış anlama olmasın bence dahada iyleştirilmeli ödeme şeklide insan lar zaten sıkıntıda rahat bir nefes alsın tebrik ederim sedaş ı ama dahada kolaylık yapmalarını isterim bence bu yeterli değil umarım dikkate alınır yazdıklarım biraz daha esnek olurlarsa herşey çok güzel ol
0 0
ahmet yılmaz @ 18.05.2010 11:16:10
BABAMLARI 10 GÜN ÖNCE KAPLIYA YOLLADIM AYIN 13 ÜNDE İHPAR NAME VERMEKSİZİN 65 TL ELEKTİRİK BORCUNA MUKABİL. ELEKTİRİĞİ KESMİŞLER.13 DE BEN AYIN EVDE KİMSE OLMADIĞINDAN DOLAYI 17 SİNDE ŞANS ESERİ ÖĞRENDİM. EV SAĞOLSUNLAR ADPAZARI ÇÖPLÜĞÜNDEN BERBAT KOKUYO DOLAPTAKİ HERŞEY BOZULMUŞ ....TATİLDE İKEN .SORGUSUZ KESİOLAR 65 TL LİL BORC İÇİN BELKİDE 150 200 TL MALZEME BOZULDU KESME PARASI İSTİYOLAR ZARARIDA VERECEKLERMİ BANA BOZULANLARIN YADA HABERSİZ KESMEYE HAKLARI VARMI..
0 0
g.i @ 18.05.2010 08:27:18
SEDAŞIN ELEKTİRİK KESME EKİBİ FAZLA KESME PARASI ALMAK İÇİN 20 LİRALIK BORCU OLAN ABONENİN ELEKTİRİĞİNİ KESİYORLAR. ABONE SAHİBİ KOMŞULARI ARASINDA REZİL OLURMU DİYE DÜŞÜNEN YOK. KOMŞULARIDA FAZLA BORCU VAR ZANNEDİYOR. ERKEKLİĞİNİ SEDAŞ DOĞUDA GÖSTERSİN BAKALIM NE OLUYOR. BULDULAR BURADKİ KUZU GİBİ İNSANLARI. 20 LİRAYA 15 LİRA AÇMA PARASI HELAL OLURMU KARDEŞİM SİZE BU PARA.
0 0
GURBET KUŞU @ 18.05.2010 08:14:16
bu sedasin elektrik kesme birimi yakinda basina is alir insanlar elektrik faturalarini herhangibir sebepten dolayi odeyememis olabilir insanlar koylerinde olabilir tatilde olabilir veya sehirdisinda olabilir fatura odeme tarihinden bir hafta sonra elektrileri kesmek te nereden cikti Allah gostermesin elektrigi kesilen evde makinaya bagli hasta olabilir diyaliz makinasina bagli biri olabilir astim hastasi olabilir malum bu hastaliklarin evlerde kullanilan elektrikle calisan solunum cihazlari var sorun elektrigin kesilmesi degil kesilme sekli gorevli vatandas hicbir haber vermeden elektrigi kesiyor gidiyor arkasini dusunen yok malum sebeblerden yarin birisi hayatini kaybederse ne olacak taseron firmanin hatasimi denecek bircan bukadar ucuzmu
1 0
telli baba @ 17.05.2010 22:32:34
hakkatten yaa...bu nedir...faturularını ödeyen insanlara açıktan hakaret...madem öyle zamanında ödeyen müşterilerine de indirim yapsınlar...
0 0
bsr @ 17.05.2010 19:30:21
biz niye ödüyoruz günü geçmeden faturayı. bu kişilerin elektriği niye kesilmemiş, bize 1 hafta içinde ödemediğin zaman hemen kesme ihbarnamesi geliyor.hemen kesiyorsunuz elektrikleri. bu indirimden faydalanacaklar ayrıcalıklı mı acaba.
0 0
melendere81 @ 17.05.2010 16:44:42
BİZ ZAMANINDA ÖDÜYORUZDA HATA MI YAPIYORUZ.. YAZIKLAR OLSUN.. MAHKEMEYE GİDECEM..
0 0
YAZIKLAR OLSUN @ 17.05.2010 15:56:37
Biz zamanında ödedik kötümü yaptık? Ne güzel iş ya Ödemeyenler akıllı ödeyenler (söylemeye Dilim varmıyor) ondan sonra Sakarya vergi tahsilatında son sıralarda böyle yaparsanız kim öder bundan sonra bende ödemeyeceğim.
0 0
cevdet @ 17.05.2010 15:10:51
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler