Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Melen'den Sakarya'ya da su temin edilecek

Uzun süre SBB'de görev yaptıktan sonra son olarak İSKİ'nin başına geçen Fatih Turan, İstanbul'a su sağlayan Melen projesi tamamlandığında Sakarya'ya da su temin edileceğini açıkladı

12:59   |   17.05.2018
Haber Resmi

MEDYABAR.COM - 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İSKİ Genel Kurulu gerçekleşti. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra son olarak İSKİ Genel Müdürü olan Fatih Turan, ilimizi de ilgilendiren açıklamalar yaptı. 


MELEN BARAJI'NIN YÜZDE 90'I TAMAMLANDI

İstanbul'a Melen'den ve Istrancalar'dan da su getirdiklerini, 2017 yılında İstanbul'a verilen 1 milyar 20 milyon metreküp suyun 4'te birine tekabül eden 263 milyon metreküpünü Melen'den aldıklarını ve yüzde 8'ini de Istrancalar'dan temin etiklerini bilgisini veren Turan, şehrin bugün ve yarın ihtiyaç duyacağı suyu hesap ederek, küresel iklim değişikliğine bağlı en kötü senaryoları gözeterek gerekli tedbirleri aldıklarını dile getirdi.


"Melen, yıllık 1 milyar 653 milyon metreküp verime sahip İstanbul'un suyunun sigortasıdır" diyen Turan, 1. ve 2. etabı tamamlanan projenin 3. Hat inşaatının yüzde 96'sını tamamladıklarını proje kapsamında 3. Terfi İstasyonu, Terfi Hattı ve 30 bin metreküplük Terfi Deposu'nun inşaatının devam ettiğini anlattı.


Melen Çayı üzerine yapılan Melen Barajı'nın yüzde 90'ının bittiğini, baraj tamamlandığında İstanbul'un kaynaklarına yılda 1 milyar 77 milyon metreküp daha su kazandırmasının yanı sıra Sakarya'ya da su temin edeceğini aktaran Turan, bunun neredeyse tek başına bütün İstanbul'un su tüketimini karşılayabilecek bir büyüklük olduğunu söyledi. 


MELEN HAVZASI'NI DA İSKİ KORUYACAK


İSKİ'nin 2017 Yılı Faaliyet Raporu'nun da görüşülerek onaylandığı toplantıda, İstanbul'a su sağlayan Melen Projesiyle ilgili yatırımlara yönelik de önemli bir karar alındı.

Melen projesi ve barajı nedeniyle Düzce ili sınırlarındaki tüm belediyelerin atıksu arıtma, kanalizasyon ve diğer altyapı tesislerinin İSKİ tarafından işletilmesi için ilgili belediyelerle protokol yapma yetkisi verilmesi onaylandı.

Raporda; İstanbul'a su temininin ana sistemlerinden biri haline gelen Melen Barajı ve Havzasının daha etkin bir şekilde korunabilmesi için Düzce ilindeki tüm atıksu arıtma, kanalizasyon ve diğer atıksu tesislerinin İSKİ tarafından işletilmesine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.


İçme suyu havzası olması nedeniyle Melen'i de atık su tehdidinden korumak için Düzce'deki yerleşim bölgelerinin atıksuyunun havzaya karışmasını engellemeyi amaçladıklarını belirten Fatih Turan, "Cumayeri, Yığılca, Çilimli, Kaynaşlı, Gölyaka ve Akçakoca İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri "Melen Havzası Çevre Koruma Projesi" kapsamında planlanmaktadır. Tesislerde ihale aşamasına geldik. Ayrıca; Düzce İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin de rehabilite edilmesi hedeflerimiz arasında yer alıyor. Düzce'nin atık sularını arıtma tesisine ulaştırmak için de atık su tüneli inşa edeceğiz" diye konuştu.


 

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 48210 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4750 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
merda
17.05.2018 13:42
YOK KARDEŞİM BİZ MELENDEN SELENDEN SU MU İSTEMİYORUZ BİZE SAPANCA SUYU YETİYORRR FAKAT ,LAKİN SAPANCA SUYUNU KORUYUN ÜSTÜNE DE KAÇAK RESTURANTLAR MÜŞTERİLER İÇİN MASA TERASI GİBİ GÖLÜ BOZAN İNSSATLAR YAPIP GÖLE ZARAR VERMESİN YETER OLİMPİA GİBİ YERLER 1 KEN 3 OLUR 3 KEN 5 OLUR ORTADA GÖL KALMAZ PARA OLUR AMA GÖL OLMAZZZZ OLMAZZZZ .NOKTA.
goralı
17.05.2018 13:37
Bu Fatih , bizim trafiği altüst eden değil mi ?
Sakarya'dan
17.05.2018 17:12

Fatih pistil o senin dediğin

Online Ziyaretçiler