Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Vali Coş Gazetecilerle buluştu. O toplantıda bunlar konuşuldu

Vali Hüseyin Avni Coş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetecilerle yemekte bir araya geldi.

14:44   |   11.01.2017
Haber Resmi

MEDYABAR.COM - 

Caner ÖZKOÇ'un haberi 

TunaTan Restoran'da düzenlenen kahvaltılı yoplantıda gazetecilerle buluşan Coş, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü ve yeni yılını kutladı.

Yerel basının vatandaşın nabzını tutan, onların hislerine tercüman olan, yönetimle halk arasında iletişim köprüsü kuran ve önemli hizmetler yapan kuruluşlar olduğunu vurgulayan Coş, geçen yıl yapılan yararlı ve verimli çalışmalardan dolayı gazetecilere teşekkür etti.

Toplantıya, Vali Coş'un yanı sıra Vali yardımcıları Erdoğan Ülker, Bekir Dınkırcı, Abdul Rauf Ulusoy, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur ve basın mensupları katıldı.


Coş, daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Karau limanı ve demiryolu 

Karasu Limanı ve Adapazarı - Karasu demiryolu hattı projesine yönelik soruyu cevaplayan Vali Coş; "Demiryolu projesi de limanın uhdesinde olan kısmı devam ediyor. O bittikten sonra yeni bir ihaleyle yolun geri kalan kısmının tamamlanması ve batı karadenizi marmara bölgesine bağlayacak, lojistik olarak destek sağlayacak . Geçmişte bir sorun yaşandı, projeyle ilgili bazı durumlar nedeniyle ortaya çıkmıştı. Onlar da aşıldı. Şu anda mevcut firma tarafından çalışmalar devam ediyor. İnşallah bir kaç yıla kadar özellikle Karasu - Adapazarı hattının ikmali hususunda güzel gelişmeler olacağı değerlendiriliyor. 


Yangın merdivenleri 

Adana'daki yurt yangını sonrası Sakarya'daki yangın merdivenlerinin denetlenmesine yönelik soruyu cevaplayan Vali Coş, "Sakarya'da çok katlı yapılar olmadığı için yangın merdiveni konusunda bir sorunumuz yok. İlçeler de dahil olmak üzere karma bir ekiple mevcut yangın tedbirlerinin tamamını, yönetmelik de var onlar doğrultusunda kontrol ediliyor. Bir olumsuzlukla karşılaşmadık çok şükür. Periyodik olarak devam edecek. İtfaiye, Milli Eğitim Müdürlüğü, AFAD ve Kaymakamlıkların denetimleri devam edecek" diye konuştu. 


Terör örgütleri 

Vali Coş, Sakarya'da FETÖ, PKK, DAEŞ gibi terör örgütlerine yönelik operasyonların başarıyla sürdüğünü kaydetti. Coş, "İdari, adli, kolluk kuvvetlerimiz bir seferberlik, dayanışma halinde vazifelerini en iyi şekilde yapmak için çalışıyorlar" dedi. 


Sosyal medya iddiaları ve 15 Temmuz gecesi Sakarya'da yaşananlar 

Vali Hüseyin Avni Coş, sosyal medyada kendisine yönelik karalama kampanyaları ve 15 Temmuz darbe gecesi ortada gözükmediğine yönelik iddialar için ise şöyle konuştu: 


"Bizim nerede olduğumuzun, ne yaptığımızın yüzlerce binlerce şahidi var. Sadece 1 tane değil, 4 tane telefonla görüşmelerimiz var. Karalama kampanyası çamur at, bulaşmazsa izi kalır mantığıyla, iyi niyetli olmayan bazı mihrakların yaptıkları... MOBESE binası ve valilik binası haricinde başka bir çatı altına girmeden, hatta Emniyet Müdürlüğünde 'Müdüriyete alalım bahçe güvenli değil' diye güvenlik kaygıları vardı arkadaşların. Emniyet içindeki FETÖ'cüler olması sebebiyle. Ama bahçede meydanda kalmaya devam ettik. Kapalı binaya girmedik. Zaman zaman MOBESE binasına girerek kameralardan gelişmeleri takip etmeye ve aynı zamanda Emniyet müdürlüğümüzün de korunması için çalışma yaptık. Çünkü elimizde kalan son silahlı ve meşru gücü emniyet müdürlüğüydü. Emniyet teşkilatının içindeki FETÖcü personelle, gelebilecek darbeci hain teröristin müştereken Emniyet Müdürlüğünü de ele geçirmesi söz konusuydu. Adliyemizle de irtibata geçtik. Cumhuriyet Başsavcımız il dışındaydı, Başsavcı vekilimiz ile görüşerel -çünkü adliye de valilikle beraber işgal edildiği için - onu da emniyete davet ederek, emniyet müdürlüğünde gerekli soruşturmalara başlaması için davet ettik. Oradaki işlerimizi tamamladıktan sonra İzmitteki bir kışladan 4 tane tankı ve askeri araçlardan oluşan bir konvoyun Eşme tarafından intikal ettiğini, Serdivan kavşağında vatandaşlarımızın ve polis teşkilatımızın yollarını kesmesi sonucu geri kaçtıklarını biliyoruz. Bunlar gelmiş olsaydı emniyet müdürlüğümüzde valiliğimiz gibi işgalle karşı karşıya kalacaktı. Darbecilerin whatsapp yazışmalarında vatandaşlarımızın sokağa çıkmasından, - ki burada sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasından önce de Sakarya'da sokağa çıkanlardan - rahatsızlık duydukları, tedirgin oldukları görüyoruz. Hatta kuvvetlerinin yetersiz olduğunu, hava desteği istediklerini, Ankara ve İstanbulda olduğu gibi uçak ve helikopterlerden ateş edilmesini istediklerini biliyoruz. Kahraman Sakarylı hemşerilemize teşekkür ediyoruz. Biz de Kahraman Sakaryalılarla ve emniyet güçlerimizle birlikte üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. 


Vali Hüseyin Avni Coş'un darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz'ün yakalanması çalışmalarına yönelik açıklamalarını içeren haberimiz hazırlanıyor. 

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 131467 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2487 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler